User Tools

Site Tools


anorgaanilised_toksilised_ained:metallid

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
anorgaanilised_toksilised_ained:metallid [2012/01/28 16:18]
root
anorgaanilised_toksilised_ained:metallid [2020/02/11 16:54] (current)
Line 7: Line 7:
 Paljud metallid (nt tsink, vask, raud) on teatud kontsentratsioonides hädavajalikud organismi normaalseks funktsioneerimiseks,​ kuid vajalikkuse läve ületamisel muutub aine organismile kahjulikuks (vt joonis 1).  Paljud metallid (nt tsink, vask, raud) on teatud kontsentratsioonides hädavajalikud organismi normaalseks funktsioneerimiseks,​ kuid vajalikkuse läve ületamisel muutub aine organismile kahjulikuks (vt joonis 1). 
  
-{{:​anorgaanilised_toksilised_ained:​image001.jpg?​direct |}}{{ :​anorgaanilised_toksilised_ained:​image002.jpg?​direct|}} +{{:​anorgaanilised_toksilised_ained:​image001.jpg?​direct |}}{{ :​anorgaanilised_toksilised_ained:​image002.jpg?​direct |}}
  
 Joonis 1. Nii vajalikud kui ka mittevajalikud metallid muutuvad organismidele ohtlikuks teatud kontsentratsiooni ületamisel ​ (E – organismi elujõulisus,​ Kv – vajaliku aine kontsentratsioon,​ Kmv – mittevajaliku aine kontsentratsioon,​ v – võimalik vajadus üliväikestes kogustes) Joonis 1. Nii vajalikud kui ka mittevajalikud metallid muutuvad organismidele ohtlikuks teatud kontsentratsiooni ületamisel ​ (E – organismi elujõulisus,​ Kv – vajaliku aine kontsentratsioon,​ Kmv – mittevajaliku aine kontsentratsioon,​ v – võimalik vajadus üliväikestes kogustes)
 +
  
 Kui räägitakse metallidest kui keskkonna reostajatest,​ kasutatakse sageli terminit „raskmetallid“. Tänapäeval on väga palju erinevaid raskmetallide klassifikatsioone. Puhtalt keemilises tähenduses oleks korrektne nimetada rasketeks neid metalle, mille tihedus on   ​suurem kui 5 g/cm3, kuid keskkonnaprobleeme käsitlevates töödes nimetatakse tavaliselt raskmetallideks kõiki metalle, mis on elusorganismidele toksilised, olenemata nende tihedusest, aatommassist jms (nt alumiiniumi tihedus on kõigest 1,5). Kui räägitakse metallidest kui keskkonna reostajatest,​ kasutatakse sageli terminit „raskmetallid“. Tänapäeval on väga palju erinevaid raskmetallide klassifikatsioone. Puhtalt keemilises tähenduses oleks korrektne nimetada rasketeks neid metalle, mille tihedus on   ​suurem kui 5 g/cm3, kuid keskkonnaprobleeme käsitlevates töödes nimetatakse tavaliselt raskmetallideks kõiki metalle, mis on elusorganismidele toksilised, olenemata nende tihedusest, aatommassist jms (nt alumiiniumi tihedus on kõigest 1,5).
/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/attic/anorgaanilised_toksilised_ained/metallid.1327760294.txt.gz · Last modified: 2020/02/11 16:53 (external edit)