kemikaalide_toksilise_toime_hindamine:elustiku_kokkupuude_kemikaalidega_selle_hindamine:keskkonnas_levivate_saasteainete_kokkupuute_hindamine

Keskkonnas levivate saasteainete kokkupuute hindamine

Sõltuvalt kemikaali toksilisusest käsitletakse ka kõiki kokkupuutejuhte erinevas skaalas. Kui vaadeldakse elustiku pidevat kokkupuudet ohtliku saasteainega, siis oluline parameeter, mille põhjal saab hinnata, kas kemikaali kontsentratsioon keskkonnas on ohtlik või ohutu,on kemikaali eeldatav kontsentratsioon keskkonnas (PEC - predicted environmental concentration), mida võrreldakse kemikaali lubatud piirkontsentratsiooniga (PNEC - Predicted No Effect Concentration), mis on toksikoloogiliste uuringute käigus kemikaalile määratud. Mõlemad olulised parameetrid määratakse metoodiliste juhendite alusel, kasutades selleks nii keskkonnaseire käigus mõõdetud tulemusi kui ka eksperimentaalseid andmeid kemikaalide toksilisuse uuringutest. Kui on teada, et kemikaali eeldatav kontsentratsioon keskkonnas on väiksem toksikoloogiliste uuringute põhjal kehtestatud kemikaali lubatud piirkontsentratsioonist (PEC < PNEC), võime teatud tõenäosusega väita, et kemikaal nendes konkreetsetes tingimustes ei ole elustikule ohtlik. Vastupidisel juhul (PEC > PNEC) tuleb aga leida võimalusi vähendada kemikaali kontsentratsiooni keskkonnas. Reaalsed olukorrad võivad olla palju keerukamad kui eespool kirjeldatud kahe parameetri võrdlemine (nt mitme kemikaali samaaegne esinemine keskkonnas, keskkonnatingimuste muutumine, toksilisuse uuringutel saadud uued andmed), seetõttu vajab toksiliste ohtude ja riskide hindamine pidevat järelevalvet, uue teabe hankimist, kemikaalide koosmõju uuringuid ja õigusaktide ajakohastamist vastavalt muutuvatele tingimustele.

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/kemikaalide_toksilise_toime_hindamine/elustiku_kokkupuude_kemikaalidega_selle_hindamine/keskkonnas_levivate_saasteainete_kokkupuute_hindamine.txt · Last modified: 2020/02/11 16:54 (external edit)