kemikaalide_toksilise_toime_hindamine:toksikoduenaamika_kemikaalide_toime_organismi_talitusele:toksilisuse_uuringute_tulemuste_graafiline_esitamine

Toksilisuse uuringute tulemuste graafiline esitamine

Toksilisuse uuringute tulemused väljendatakse graafiliselt, kus argumendiks on testis kasutatud kemikaali doosid, millele on testi käigus määratud vastavad toimed ehk millises ulatuses uuritud kemikaal mõjutas testorganismide elutegevust. Toksikoloogias kasutatavates testides võib mõju hinnata mis tahes elutegevust iseloomustava parameetri kaudu – liikuvus, kasvukiirus, paljunemine, mõne organi või ensüümi ala- või ületalitus jpt. Kõige lihtsamini on testides määratav elutegevuse lakkamine – surm. Paraku annavad need testid vähe teavet selle kohta, millist organit ja mil viisil kemikaal mõjutas, samuti toksilise toime mehhanismi kohta, seetõttu kasutatakse laialdaselt ka kõiki muid toksiliste toimete näitajaid.

Testi tulemuste esitamisel kasutatakse kahte liiki graafikuid – sagedusgraafikuid ning kumulatiivseid graafikuid (vt joonised 8 ja 9). Mõlemat liiki graafikutel on abstsissteljel doos (mg/kgBW, mõnikord ka log skaalas), kuid sagedusgraafiku ordinaatteljel kajastatakse testorganismidele mõjunud toksilise toime kasvu protsentides iga testis kasutatud doosi korral, kumulatiivsel graafikul aga on kõikidel testis kasutatud doosidel esinenud organismide toksilised toimed summeeritud. Sageli on sagedusgraafik Gaussi kõvera kujuga, sest just selliselt toimivad toksikandid testorganismidele – madalatele ja kõrgetele doosidele reageerib tavaliselt väiksem hulk testorganisme, keskmistele doosidele (kontsentratsioonidele) põhiosa. Mida kitsamas dooside vahemikus sagedusgraafik asub, seda homogeensem on bioloogiline testmaterjal. Kui kõver on aga lame ning toimete väljendumise suurenemine hõlmab laia dooside vahemikku, on tegemist kas heterogeense testitava materjaliga või keerulise biokeemilise mehhanismiga, mis toksilise toimeni viib (vt joonis 8).

Joonis 8. Tüüpiline doosi - toksilise toime sagedusgraafik

Kumulatiivne graafik (vt joonis 9) summeerib ordinaatteljel testis kasutatud doosidele vastavatele toksilistele toimetele reageerinud isendid, mis väljendatuna protsentides viib suuremate toksikandi dooside korral graafiku maksimumini – 100%-ni, sest toksikandile on alati võimalik leida selline doos, mis oma toksilise toime avaldab kõigi testorganismide suhtes (kui ei ole tegemist mõne eriti resistentse isendiga, mis on siis aga juba testorganismide ebakorrektsele ettevalmistamisele viitav asjaolu).

Joonis 9. Toksikolooglises põhitestis saadud doosi - toksilise toime enamlevinud kujuga kumulatiivse graafiku näide

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/kemikaalide_toksilise_toime_hindamine/toksikoduenaamika_kemikaalide_toime_organismi_talitusele/toksilisuse_uuringute_tulemuste_graafiline_esitamine.txt · Last modified: 2020/02/11 16:54 (external edit)