User Tools

Site Tools


ohtlikud_ained_keskkonnas

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
ohtlikud_ained_keskkonnas [2012/04/06 23:09]
root
ohtlikud_ained_keskkonnas [2020/02/13 13:29] (current)
root
Line 49: Line 49:
 Ohtlikud ained tööstusest ​ Ohtlikud ained tööstusest ​
  
-Materjalide omaduste muutmiseks kasutatavad lisandid ​+**Materjalide omaduste muutmiseks kasutatavad lisandid** 
  
 Materjalide väljatöötamisel soovitakse neile anda eri tingimustesse sobivaid omadusi. Tihti arendatakse materjali vastupidavust tõstvaid omadusi, et suurendada tulekindlust,​ vetthülgavust või toodete üldist vastupidavust. Näiteks on keskkonnaohtlikuks osutunud plastmaterjalidele tulekindlust lisavad broomiühendid (polübroomitud difenüüleetrid (PBDE) ja heksabromotsüklododekaan (HBCDD)). Broomiühendeid kasutatakse laialdaselt elektroonikaseadmetes,​ ehitusmaterjalides ning tekstiilides leegiaeglustina,​ et vältida toodete süttimist kuumenemisel. Materjalide väljatöötamisel soovitakse neile anda eri tingimustesse sobivaid omadusi. Tihti arendatakse materjali vastupidavust tõstvaid omadusi, et suurendada tulekindlust,​ vetthülgavust või toodete üldist vastupidavust. Näiteks on keskkonnaohtlikuks osutunud plastmaterjalidele tulekindlust lisavad broomiühendid (polübroomitud difenüüleetrid (PBDE) ja heksabromotsüklododekaan (HBCDD)). Broomiühendeid kasutatakse laialdaselt elektroonikaseadmetes,​ ehitusmaterjalides ning tekstiilides leegiaeglustina,​ et vältida toodete süttimist kuumenemisel.
Line 57: Line 57:
 Ohtlikud ained põllumajandusest  ​ Ohtlikud ained põllumajandusest  ​
  
-Taimekaitsevahendid+**Taimekaitsevahendid**
  
 Teise suure rühma toksilisi aineid moodustavad taimekaitsevahendid ehk pestitsiidid. Tuntuim neist on kindlasti DDT, mida praegu on lubatud kasutada ainult inimeste tervise kaitsel – malaaria ja entsefaliidi ennetamiseks. Intensiivpõllumajanduses kaitstakse taimi mürkide abil mitmesuguste kahjustuste eest. Saagi hävimise vältimiseks tõrjutakse kemikaalidega umbrohtu, putukaid, hallitusi ning teisi mikroorganisme. Taimekaitsevahendite eesmärk on hävitada ja mürgitada soovimatud kahjurid kindlal alal, kuid paratamatult kanduvad mürgid põldudelt edasi, mõjutades nii ka ümbritsevat keskkonda. Praeguseks on taimekaitsevahendite kasutust piiratud järgmiste meetmete abil: Teise suure rühma toksilisi aineid moodustavad taimekaitsevahendid ehk pestitsiidid. Tuntuim neist on kindlasti DDT, mida praegu on lubatud kasutada ainult inimeste tervise kaitsel – malaaria ja entsefaliidi ennetamiseks. Intensiivpõllumajanduses kaitstakse taimi mürkide abil mitmesuguste kahjustuste eest. Saagi hävimise vältimiseks tõrjutakse kemikaalidega umbrohtu, putukaid, hallitusi ning teisi mikroorganisme. Taimekaitsevahendite eesmärk on hävitada ja mürgitada soovimatud kahjurid kindlal alal, kuid paratamatult kanduvad mürgid põldudelt edasi, mõjutades nii ka ümbritsevat keskkonda. Praeguseks on taimekaitsevahendite kasutust piiratud järgmiste meetmete abil:
Line 67: Line 67:
 Pestitsiididel on püsivate saasteainete omadused ning nende jäägid satuvad toiduainetega ka meie toidulauale. Pestitsiididest on veel juttu peatükis Arvo : Toksiliste ainete peamised klassid (linkida). Pestitsiidide mõjust inimesele on juttu peatükis Hubert (linkida) Pestitsiididel on püsivate saasteainete omadused ning nende jäägid satuvad toiduainetega ka meie toidulauale. Pestitsiididest on veel juttu peatükis Arvo : Toksiliste ainete peamised klassid (linkida). Pestitsiidide mõjust inimesele on juttu peatükis Hubert (linkida)
  
-Kõrvalsaadusena tekkivad saasteained (2 taseme pealkiri)+** Kõrvalsaadusena tekkivad saasteained (2 taseme pealkiri)**  
  
 Kõrvalsaadusena tekivad saasteained nii tööstus- kui ka igapäevakasutusest. Kõrvalsaadusena tekivad saasteained nii tööstus- kui ka igapäevakasutusest.
/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/attic/ohtlikud_ained_keskkonnas.1333742952.txt.gz · Last modified: 2020/02/11 16:53 (external edit)