User Tools

Site Tools


uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest:fenool

Fenool

Fenoolid on üheks oluliseks keskkonna saastajaks. Fenoolid kuuluvad neurotroopsete mürkide hulka, kuid paikselt toimides on neil tugev ärritav ja söövitav toime. Organismi satub fenool selle aurude või aeosoolide sissehingamise teel või läbi naha imendudes. Meie oludes tuleb arvestada ka põlevkivifenoolide levikuga keskkonnas. Põlevkivifenoolide toksilisuse määrab nende koostisesse kuuluvate komponentide kogum. Ainuüksi põlevkivifenoolide lenduvas osas on tehtud kindlaks 17 fenoolrea ühendit, peamiselt 5-alküülresortsiini derivaate. Ligikaudu 50% verre pääsenud fenoolist seotakse proteiinidega, peamiselt albumiiniga. Fenool muutub organismis fenüülsulfaadiks ja fenüülglükuroniidiks ning nad kõrvaldatakse neerude kaudu. Üle 80% fenoolist viiakse organismist välja 24 tunni jooksul, peamiselt uriiniga. Fenooli poolestusaeg on 3,5 tundi. Äge fenoolimürgistus tekib peamiselt selle aine sattumisel nahale, harvem suurte kontsentratsioonide sissehingamise tagajärjel. Kui üle poole nahapinnast on fenooliga kahjustatud, pole kannatanu päästmine võimalik. Fenooli allaneelamise korral tekib iiveldus, kõhulahtisus, valud suus, kõris, kõhus, tugev hingeldus, janu. Kui abi jääb tulemata, siis järgneb südametegevuse nõrkus, komatoosne seisund, krambid ja kopsuturse.

Fenooliaurude sissehingamise tagajärjel areneva ägeda mürgistuse tunnusteks on kehatemperatuuri tõus, närvisüsteemi funktsionaalsed kahjustused ning hingamis- ja südametegevuse häired. Kroonilise fenoolimügistuse korral on sagedasemateks kaebusteks nõrkustunne, väsimus, kõrgenenud higi- ja süljeeritumine, ärritavus, peapööritus, hingeldus, südamerutlus ja seedehäired. Niisuguseid intoksikatsiooni tunnuseid on täheldatud inimestel, kes töötasid keskkonnas, kus fenoolide kontsentratsioon õhus oli 8–40 mg/m³. Fenool evib embrüotroopset toimet ja võib kahjustada reproduktiivset funktsiooni.

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest/fenool.txt · Last modified: 2020/02/11 16:54 (external edit)