User Tools

Site Tools


uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest:kaadmium

Kaadmium (Cd)

Oma väärtuslike omaduste tõttu leiab kaadmium kasutamist galvaanikas, metallide sulamite valmistamise protsessis (legeerimisel), elektroonikatööstuses, nikkel-kaadmiumi akumulaatorite valmistamisel, värvitööstuses ja mujal. Seda leidub kõrvalainena fosforväetistes ja mitmetes teistes mineraalides. Lisaks nendele saasteallikatele pärineb 30–40% kaadmiumist atmosfääriõhust.

Nagu teistelgi raskmetallidel on ka kaadmiumil omadus deponeeruda organismis, kusjuures selle biolagunduvus on väga aeglane ja poolestusajaks peetakse 7–30 aastat. Kaadmium satub organismi peamiselt aurude või suitsuna, kusjuures hingamisteedest imendub verre 20–50% õhus sisalduvast kaadmiumist. Ühes sigaretis on 1–2 mg kaadmiumi ja selle suitsetamisel pääseb organismi 0,1–0,2 mg kaadmiumi. Arvatakse, et suitsetamise tagajärjel satub inimeste organismi 40% kogu inhaleeritavast kaadmiumist.

Seedeelunditest resorbeerub kaadmiumi ligikaudu 10%. Vaatamata sellele, et kaadmiumi kasutamist piiratakse, on kaadmiumi sisaldus inimeste kudedes järk-järgult suurenenud, sest selle elimineerimine organismist toimub väga aeglaselt. Verre sattunud kaadmium moodustab proteiinkomplekse ja sel viisil deponeerub eeskätt maksa ja neerudesse.

Kui kaadmiumi ladestumismaht neerudes ületab piirväärtuse (ca 200 mg/g), on tagajärjeks neerude raske kahjustus. Äge kaadmiumimürgistus tekib peamiselt kaadmiumoksiidiaurude, vähemal määral kaadmiumi tolmu sissehingamise tagajärjel. Sümptomiteks on ülemiste hingamisteede ärritusnähud, peavalu, külma- ja kuumatundlikkuse vaheldumine, millele võib ühe-kahe päeva pärast järgneda eluohtlik kopsuturse.

Kroonilise mürgistuse tunnuseks on nina limaskesta kahjustus ja haistmisvõimetus. Raskemaks komplikatsiooniks on neerude kahjustus, mille puhul viiakse uriiniga välja glükoosi, aminohappeid, fosfaate ja kaltsiumi. Areneb luude dekaltsifikatsioon, põhjustades spontaanseid luumurde ja tugevat valu. Sellist mürgistuse vormi on diagnoositud peamiselt Taiwanil ja Jaapanis, kus see tõbi on tuntud itai-itai haigusena. Kaadmiumil on kantserogeenne toime, eeskätt soodustab see vähi teket neerudes ja kopsudes. Kaadmium kahjustab reproduktiivset funktsiooni, põhjustades spermatosoidide degeneratsiooni.

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest/kaadmium.txt · Last modified: 2020/02/11 16:54 (external edit)