User Tools

Site Tools


uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest:toksiliste_ainete_kombineeritud_toime

Toksiliste ainete kombineeritud toime

Tänapäeva elukeskkonnale on iseloomulik, et inimene viibib üheaegselt paljude keemiliste ainete mõjusfääris. Keskkonda saastavad allikad ja saasteainete inimorganismi pääsemise teed võivad olla väga mitmekesised. Üheks enamlevinud toksiliste ainete kompleksiks on sõidukite heitgaasid, mis sisaldavad süsinikmonooksiidi, lämmastikoksiidi, polütsüklilisi aromaatseid süsivesinikke, sealhulgas benso(a)püreeni, pliid, tahmaaerosooli jne. Nende ainete võimalik mõju inimesele on reaalne, kui arvestada, et sõidukite saasteainete emissioon moodustab vabariigis ligemale 300 000 tonni aastas. Globaalses ulatuses moodustavad transpordi heitgaasid 30% kõikidest kasvuhoonegaasidest (CO2, N2O jt.). Ainuüksi 1 km läbisõidul paiskab auto atmosfääri keskmiselt 146 g süsihappegaasi. Siiski on tähelepanu vääriv, et viimase 10–15 aasta jooksul on oluliselt vähenenud plii (seoses loobumisega etüleeritud bensiinist) ja CO (seoses katalüsaatorite kasutuselevõtuga) osatähtsus heitgaasides.

Väga komplitseeritud koostisega on tubakasuits. Tubaka hõõgpõlemise protsessis eraldub mitusada keemilist ainet, millest enam kui 40 põhjustavad või soodustavad vähktõve teket. Gaasidest on tervisele ohtlikem süsinikmonooksiid. Kuid tubakasuitsuga satub organismi ka arseeni, benseeni, formaldehüüdi, kaadmiumi, aldehüüde, aromaatseid süsivesinikke, pestitsiide, tõrvaineid, benso(a)püreeni, radioaktiivset pollooniumi ja hulk teisi kemikaale, mis ei ole ohtlikud mitte üksi aktiivsetele, vaid ka passiivsetele suitsetajatele. Uuringud haigestumise ja surma põhjuste selgitamiseks on tõestanud, et 30% vähijuhtudest, 80% kroonilistest kopsuhaigustest ja 20% südame-vereringehaigustest on seotud suitsetamisega. Tuleb arvestada seda, et mõnede toksilise ainete üheaegne toime võimendab nende aktiivsust. Nimelt on tõestatud, et asbesti toime kombinatsioonis tubakasuitsuga suurendab haigestumist kopsuvähki mitu korda. Siinjuures pole tegemist lihtsa koosmõjuga, vaid multiplikatiivse kantserogeense toimega. Kui suitsetamine suurendab kopsuvähi riski 11 korda, asbesti toime mittesuitsetajatele 5 korda, siis nende üheaegne toime suurendab vähki haigestumise riski 50 korda.

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/uelevaade_keskkonda_enamohustatavatest_toksilistest_ainetest/toksiliste_ainete_kombineeritud_toime.txt · Last modified: 2020/02/13 12:20 by root