toksiliste_ainete_toime_inimesele:peamised_meetodid_keemiliste_ainete_toksilisuse_selgitamiseks

Peamised meetodid keemiliste ainete toksilisuse selgitamiseks

  1. 1. Eksperimentaalsed uuringud

Nende läbiviimiseks kasutatakse enamasti hiiri, rotte, meresigu, kuldhamstreid, aga ka mikroorganisme, rakukultuure jne. Eksperimentaalsete uuringutega selgitatakse kemikaali erinevate kontsentratsioonide toimet katseloomadele, sealhulgas määratakse aine maksimaalne annus (kontsentratsioon), mis ei kutsu esile muutusi organismis. Lisaks üldtoksilise ja paikse toime hindamisele uuritakse ainet ka mutageensuse, teratogeensuse, embrüotroopsuse, gonadotroopsuse ja kantserogeensuse seisukohalt. Selgitamist vajab ka uuritava aine metabolism, selle mõju immuunsüsteemile, närvikoele, vereloomele jne. Saadud tulemuste ekstrapoleerimiseks (ülekandmiseks) inimorganismile kasutatakse mitmeid meetodeid. On loomulik, et loomkatsed annavad palju väärtuslikku informatsiooni, kuid nende kasutamine inimese jaoks on pigem orienteeriva ja hoiatava tähendusega.

  1. 2. Inimuuringud

Need viiakse läbi vabatahtlikega. See võimaldab täpsemalt iseloomustada uuritava aine toimet vahetult inimorganismile. On loomulik, et sel viisil uuritakse vaid madalate kontsentratsioonide toimet ja taolised inimeksperimendid toimuvad põhjaliku ja igakülgse tervisekontrolli tingimustes. Sel viisil saadud informatsioon on suure usaldusväärsusega.

  1. 3. Epidemioloogilised uuringud

Epidemioloogiat määratletakse kui õpetust haiguste levikust ja põhjuslikkusest populatsioonis. Epidemioloogiliste uurimiste korral püütakse esmajoones kasutada mitmesuguseid registreid. Nende abil võib saada andmeid surma ja haigestumise kohta. Keskkonnatoksikoloogia seisukohalt kasutatakse epidemioloogilisi uuringuid selleks, et selgitada, kas uuritava ainega saastatud keskkonnas elavatel inimestel tekivad tervisehäired, mis muul elanikkonnal puuduvad. Sel viisil kogutud andmed võimaldavad saada informatsiooni uuringurühma liikmetel tekkinud tervisehäirete iseloomu ja esinemissageduse kohta ning võrrelda saadud tulemusi niisuguse kohordiga, kus kokkupuude muude toksiliste ainetega on välistatud. Toksiliste ainete madalate kontsentratsioonide korral on epidemioloogiliste uuringute usaldusväärne läbiviimine komplitseeritud.

  1. 4. Aine bioloogilise toime karakteristikute määramine uuritava aine molekulaarse analüüsi alusel

Nimetatud uurimissuund on leidnud erilist arendust uute ravimite loomise valdkonnas, kuivõrd mahukad andmebaasid võimaldavad konstrueerida teatud raviomadustega preparaate ja seega sihipäraselt mõjutada inimorganismis toimuvaid protsesse. Seega on tänapäeval teatud määral võimalik prognoosida keemiliste ainete toksilisust, lähtudes selle molekuli struktuurist.

/data03/virt68159/domeenid/www.ipruul.planet.ee/htdocs/toksikoloogia/data/pages/toksiliste_ainete_toime_inimesele/peamised_meetodid_keemiliste_ainete_toksilisuse_selgitamiseks.txt · Last modified: 2020/02/11 16:54 (external edit)